sweat spots

قسمت هایی که بیشتر عرق می کنند

با وجود تعداد دو تا چهار میلیون غدد عرق ریز به طور متوسط در سرتاسر بدن افراد، چندان عجیب نیست که حتی اگر نسبت به آن آگاه نباشید در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته عرق کنید.  و هرچند که عرق کردن ممکن است ناخوشایند یا شرم آور باشد، اما بدون وجود آن دچار مشکلات قلبی خواهیم شد.  دمای طبیعی بدن ما 37 درجه است و هرگاه به دلیل حرارت فیزیکی یا مشکلات احساسی این دما از این مقدار بیشتر می شود، تبخیر عرق از سطح پوست باعث می شود که بدن ما خنک شود.

هوای گرم و انجام ورزش های شدید معمول ترین شرایطی است که در آنها دمای بدن افزایش میابد، اما عملکردهای بدنی بسیاری نیز وجود دارند که تأثیر مشابهی را به همراه خواهند داشت (اما کمتر متوجه آن می شوید). از پایین رفتن غذا در شکم تا رشته ای ثابت از واکنش هایی که در مغز شما انجام می گیرد، همگی گرما ایجاد می کنند و در نتیجه کمی عرق می کنید. در اینجا چهار نقطه از بدن معرفی شده است که میزان تعرق در آنها بیشتر است...

ابروها

یک رد باریک از عرق بر روی پیشانی در هنگام ورزش یا زمانی که احساس گرما می کنید، پاسخی کاملاً طبیعی از طرف بدن شماست که در برابر بالا رفتن دمای بدن از خود نشان می دهد. اما کسانی که همیشه احساس نگرانی و اضطراب دارند در شرایط پر اضطراب یا احساسی ممکن است ابروهایشان عرق کند. عرق کردن زیاد ممکن است به دلیل عدم تعادل در سیستم عصبی باشد که سبب ایجاد حالت "جنگ یا گریز" می شود و از لحاظ فیزیکی مستعد شوک یا استرس هستید. کفش های خود را عوض کنید تا به پاهای خود استراحت بدهید و عرق کفش هایتان نیز خشک شود.

sweat spots brow
sweat spots armpit

زیر بغل

حتی اگر آنقدر خوش شانس هستید که هیچ بخشی از بدنتان عرق نمی کند، اما نمی توانید از عرق زیر بغل فرار کنید. در زیر بغل شما تعداد زیادی غده آپوکرین قرار دارد و با وجود اینکه بو و عرق ایجاد شده را تا حد زیادی می توانید با کمک اسپری های ضد تعریق کنترل کنید، اما درصد کمی از مردان از عرق کردن بسیار زیاد رنج می برند که به این حالت axillary hyperhidrosis یا عرق کردن بیش از حد گفته می شود.

کف دست ها

عرق کردن کف دست ها تا حد زیادی می تواند به یک مشکل در روابط اجتماعی تبدیل شود زیرا مانع از این می شود که افراد بتوانند به سادگی با یکدیگر دست بدهند. یک تحقیق جدید نشان می دهد که این سندرم می تواند مادرزادی باشد و برای اکثر افرادی که به این حالت دچار می شوند ممکن است ریشه احساسی و عاطفی داشته باشد. شرایط پر از استرس یا یک حالت عصیبی می تواند نقش مهمی را در عرق کردن در بخش خاصی از بدن ایفا کند. و هرچند که یک جیب پر از دستمال می تواند پاسخگوی کف دست پر از عرق شما باشد، اما مسئله مهم این است که خودتان را آرام کنید: ترس از بروز هرگونه مشکل در شرایط اجتماعی می تواند میزان عصبی شدن را افزایش دهد و کنترل تعرق را مشکل تر کند.

sweat spots palm
sweat spots feet

پاها

تعداد غده های عرق ریز در پاها در مقایسه با هر بخش دیگر از بدن انسان بیشتر است - یک حقیقت ساده که نشان می دهد چراغ پاها مستعد بدبود بودن هستند! پوشیدن کفش هایی که مانع از "تنفس" پاها می شوند معمول ترین دلیل ایجاد عرق در پاها هستند. و به دلیل اینکه کفش ها حجم زیادی از عرق را به خود جذب می کنند، بهتر است که از چندین کفش استفاده کنید تا فرصت خشک شدن داشته باشند.