sweaty facts

نکاتی درباره عرق کردن

شما همیشه به یک اندازه عرق نمی کنید. در حقیقت دو نوع عرق کردن وجود دارد که توسط دو غده مختلف ایجاد می شود. غدد عرق آکرین که در کف دستان، پاها و پیشانی شما قرار دارند و عرق تولید شده توسط آنها 99% آب است و معمولاً ایجاد آنها بر روی بینی نیز هیچ تأثیر منفی ندارد. غدد آپوکرین در اطراف کشاله ران و زیر بلغ هستند که در شرایط مختلف و با توجه به مشخصات بیولوژیکی شما، بسیار فعال هستند. 

بسته به نوع شرایطی که در آن قرار می گیرید، یکی از این دو نوع غده شروع به کار کردن می کند.  در اینجا چندین حالت وجود دارد که سبب تعرق می شود:

  1. ورزش
  2. قرار ملاقات
  3. در محیط کار
  4. سکس و رابطه جنسی

ورزش

اگر می خواهید بدوید یا اینکه در مجموعه از فعالیت های فیزیکی شرکت می کنید، ماهیچه ها بیش از حد کار می کنند و دمای بدن شما افزایش میابد. ورزش سبب می شود که غده های آکرین شما ترکیبی از آب، کلرید سدیم و پتاسیم را تولید کرده و به خنک کردن بدن شما کمک می کند.

قرار ملاقات

اگر با کسی قرار ملاقات دارید و احساس نگرانی می کنید، بدون اینکه بتوانید خودتان را کنترل کنید، عرق می کنید. این کار ممکن است باعث شود که زیر بلغ، ابروها و کف دست شما پوشیده از عرق شود، شرایطی که نه تنها سبب می شود نتوانید با دیگران تماس فیزیکی داشته باشید، بلکه با ایجاد بویی زننده سبب می شود که فضایی رمانتیک به محیطی ناخوشایند تبدیل شود. در کل این شرایط باعث می شوند که شکل ظاهری خوبی نداشته باشید.

در محیط کار

یک موعد مقرر بسیار فشرده برای کارها یا جلسه ای با رئیس به سادگی می تواند سبب شود که "به خاطر استرس عرق کنید". حتی مدت زمان انتظار قبل از یک جلسه ملاقات یا ارائه ای سرنوشت ساز می تواند برای شما سخت باشد. بعضی از افراد احساس می کنند که کافیست عرق کنند تا همه چیز خراب شود، و در نتیجه حس بدی را به خود القا می کنند.

سکس و رابطه جنسی

با توجه به اینکه حجم زیادی از غده های آپوکرین شما در قسمت کشاله ران هستند، کمترین تحریکی سبب می شود که شروع به تولید عرق کنند. کافیست بویی که از اتاق افراد جوان به مشام می رسد را حس کنید و ببینید که ما چه می گوییم. در سایر پستانداران، به بویی که از غده های آپوکرین تولید می شود فرومون گفته می شود و از این بو برای جذب جنس مخالف استفاده می شود. اطلاعات ضد و نقیض بسیار زیادی درباره اینکه آیا فرومون در انسان ها وجود دارد یا خیر شنیده می شود.